S.O.S על Focusrite Forte

מגזין Sound on Sound  בסקירה שלא מותירה ספקות על ה- Forte של Focusrite. אם אנחנו נאמר זאת, תחשדו שאיננו אוביקטיביים. אז הנה תרגום סקירה של אחד המגזינים הנחשבים, אם לא הנחשב שבהם, בעולם הסאונד המיקצועי. הסקירה פורסמה כבר בסוף 2012 אך היות ואנו היבואנים החדשים של Focusrite בישראל החלטנו לתרגם לכם ולהביא את הנאמר כאן ובעברית. לאלו המעוניינים לקרוא את המקור באנגלית נא להקליק כאן.

Forte_580X490

זו סקירה מיקצועית של  Hugh Robjohns אשר בחנה את כל מאפייני הכרטיס תוך איזכור מתחריו בשוק. תרגמנו לכם את החלקים המעניינים.

" ה- Forte החדש הינו ממשק 2 כניסות  ו- 4 יציאות (אנלוג בלבד) המזכיר גם במאפיינים וגם בסטייל הכללי גרסה טיפה מוגדלת של ה- Apogee Duet2. אולם בניגוד אליו ה- Forte ניתן לשימוש גם ב- Mac עם OS 10.7 ומעלה וגם ב PC עם WIN 7 או WIN8 בכל הגרסאות. מה שגורם לחיוך על פני באופן מידי! מידותיו של ה- Forte הן: 116X170X36 מ"מ (רוחב,עומק, גובה) ושוקל 487 גרם, שהופכות אותו למעט גדול יותר בכל מימד מאשר ה Duet2. חריץ נעילה Kensington בצידו הימני יאפשר לכם לאבטח אותו למקום היכן שצריך. במונחי פונקציונליות כללית ה- Forte מתחרה ישירות גם עם מוצרים כמו babyface של RME וה- Balance של Propellerheads ועוד אחד או שניים מוצרים קומפקטיים דומים, אולם התכנון של צוות העיצוב ב Focusrite אומר לי שהם מכוונים לייצר את ממשק ה-USB האיכותי ביותר שאפשר, ונראה שהם בטוחים בעצמם מאוד שאכן השיגו בדיוק את המטרה.

השם Forte הינו עוד רמז ליעודו כמוצר בעל סטטוס של ספינת דגל. הוא מגיע מקונסולה שיוצרה במיוחד ותוכננה ע"י רופרט ניב האגדי בשנות ה- 80 עבור Air Studios (וכמובן אבי מתכנני סדרת ה- ISA האגדית של Focusrite שמלווה אותנו עד היום.) זה קצת מטעה אמנם מאחר וה- Forte אינו חולק את אותם מעגלים ישירות עם אותה קונסולת Forte מאז, אולם אין ספק שתפיסת התכנון של ממשק הקול החדש מתרכזת באלקטרוניקה של High-End. מגיע באריזה מעוצבת בסטייל של אפל. ה- Forte מגיע עם צמה, כבל USB סטנדרטי, ספק כח חיצוני, גלויה לרישום והורדת תוכנות ומדריך מתחילים קטן. חומרת המכשיר נראית ומרגישה מקצועית לחלוטין, הודות למשקלו ומארז האלומיניום המוברש שלו. המארז בחלקו העליון קמור ובעל פאנל שחור המתפרס לרוחבו מעל הכפתור השליטה הראשי שהוא המתג הפיזי היחידי. המדריך הקצר נותן מידע קצת רחב יותר מאשר הצגת החיבוריות והמיתוג של המכשיר והגלויה המצורפת מסבירה היטב כיצד לבצע רישום ולהוריד את תוכנת השליטה והדרייבר של המכשיר בעזרת המספר הסידורי והכל בעמוד יעודי באתר של Focusrite.

הדרייברים הדרושים למערכות מבוססות Windows תואמי ASIO וגם WDM (בזה האחרון יש תמיכה ב 16Bit) וניתן להוריד מאותו עמוד גם את חבילת  ה- Midnight שהינה plug-ins המגיעים יחד. ההתקנה תחת Windows 7 גרסת 64bit הוכחה כישירה ופשוטה, ה- Forte אותר ע"י מערכת ההפעלה והשתלב בה בקלות. אני משתמש בעיקר בתוכנת הפקה בשם Reaper של Cocko's ותוך דקות כבר הפעלתי אותה לא שום בעיות מיוחדות.

Forte_Rear-heb

חומרה:

כאן ישנה סקירה מקיפה ביותר של פרטי הכניסות והיציאות כפי שתוכלו לראות בעמוד המוצר כאן באתר.
אנו ממשיכים עם התרגום כאמור בקטעים המעניינים יותר:

" באופ שימושי ביותר ה- Forte ניתן להפעלה גם במצב -"מתח נמוך" אשר מסופק מחיבור ה USB2.0 בעת הצורך. אך כאן חלות מספר מגבלות כאשר עובדים כך. כאשר עבדתי כך עם הלפטופ שלי זה היה קל יחסית, זה לא יעבוד טוב אם יחובר באמצעות מפצל USB…"

"ביחס למגבלות השימוש במתח המסופק רק מה USB למעשה יש רק שתיים. אין אספקת מתח פאנטום כאשר עובדים ללא ספק הכח. ומוצא האות המקסימלי מוחלש מאחר ואין מספיק זרם גבוה לדרגת ההגבר במוצא…."

"הפשרות הללו מקובלות לחלוטין בהתחשב בעובדה שמתאפשרת עבודה גם ללא ספק הכח הראשי בעת הצורך. הכי חשוב, מעגל הכניסה לחלוטין לא מושפע בעת עבודה ממתח ה USB והטווח הדינאמי המלא נשמר בכל תנאי. כמובן כאשר מחברים את השנאי המסופק באריזה מתאפשר בחזרה להפעיל את מתח הפאנטום וכן אות המוצא מתעצם והטווח הדינאמי חוזר לרמתו המלאה כפי שמצויין במפרט המכשיר"

"בעבודה:

הגדרת הכניסות וקביעת עוצמות היציאה מאוד קלים לביצוע, גם מה-Forte וגם באמצעות התוכנה שלו. מצאתי את עצמי משתמש בהנאה בשניהם, תלוי מה נדרשתי לעשות באותו הזמן. התצוגה מאוד קריספית וברורה והכל מדיף תחושה של איכות ומקצועניות. איננו מדברים כאן על איכויות כמו Grace Design אולי, אך איננו משלמים את אותם מחירים מצד שני! …"

forte-control-580x490

" השתמשתי ב-Forte יחד עם ספק הכח שלו רוב הזמן, אך למעשה מצאתי שאני באופן נדיר נדרש  להרים את המוצא מעבר ל 20dB- .  המשמעות הינה שלא תהיה משמעות בביצועים גם אם אשתמש במתח ה USB בלבד מאחר והמגבלה תהיה אז ל 18dB – ואני עדיין שני צעדים לפני המגבלה. בכלליות גם יציאת האוזניות במצב זה היתה מקובלת לחלוטין בשימוש עם רוב האוזניות."

" התרשמתי מאוד מכניסת המיקרופון בעלת נתון רעש עבודה נמוך ביותר – כמו כן מהתקורה הגבוהה שיש לקדם-מגבר-  ולא היתה שום בעיה בעת שימוש במגוון מיקרופונים רחב. חיווי העוצמה משתנה מירוק לצהוב באיזור  ה- 10dBFS- וגיליתי שקל מאוד לכוון את רגישות קדם המגבר – Gain- בכניסה לאיזור הצהוב בדיוק רב, כך שנותרה כמות תקורה (Headroom) נדיבה מאוד והאות רחוק מריצפת הרעש. כניסת כלי הנגינה נשמעו פשוט טוב, גם חשמלית וגם בס, כאשר יש מאסות של Gain לשימוש בעת הצורך ותקורה (Headroom) ענקית".

" מסקנות:

לא מדדתי את את ביצועי ה- Duet2 כך שאינני יכול להשוות אותו ישירות ל Forte ברמה הזו, אבל השתמשתי בו בשנתי הזדמנויות וההתרשמות שלי היא שה- Forte לפחות טוב כמוהו ומן הסתם משתלם יותר. כמו כן העדפתי את העיצוב היותר אלגנטי של ה- Forte אך אלו העדפות אישיות כמובן.

מה שאינו מוטל בספק הוא, שה- Forte הינו שחקן מאוד רציני ובעל יכולת משמעותית בשוק ממשקי הקול  הקומפקטיים האיכותיים. התרשמתי מאוד מהביצועים הטכניים, פשטות התפעול והאלגנטיות שלו והייתי ממליץ לכל אחד אשר מחפש כרטיס קול ורסטילי קומפקטי בעל יתרון מוחץ בשיקלול מחיר מול תועלת במובני ביצועים.

האלטרנטיבות הכי ברורות ל- Focusrite Forte הם: RME BabyFace , ה- Apogee Duet 2 וה- Propellerheads Balance שהינם ברי השוואה במונחי כמות כניסות. למשתמשי PC אשר אינם יכולים להשתמש ב- Duet ה- Forte משתווה ואף מתעלה – תלוי בהשקפתכם האישית – האיכויות האסטטיות שלו ואפשר לטעון איכויות הצליל גם".