אוזניות באולפן

אוזניות אולפניות – המטרות השונות, הבעיות והפתרונות.

אוזניות מקצועיות לאולפן מהוות חלק בלתי נפרד מהאמצעים הקיימים ליצירה באולפן. רבים מהרוכשים אוזניה לאולפן, רוצים שהיא תהיה: זולה, אוטמת, "מוניטורית" (בלתי צובעת..) , יפה, קטנה, אופנתית, אלחוטית (השם ישמור….). בואו נעשה קצת סדר בנושא. מה חשוב לנו בבחירת אוזניות לאולפן?

אוזניות אולפניות הוא נושא הנחלק לשתיים באופן טבעי:
1. אוזניות המשמשות אומן המקליט אל מול קונדנסר – המציאות דהיום, באולפן הביתי אין שני חדרים מופרדים לשם הקלטה ולשם ניטור, הטכנאי והאומן ישובים באותו חדר. מה שמחייב ששניהם יהיו עם אוזניות בעת ההקלטה. וכן האומן שיוצר בשעות או סיטואציות שלא מאפשרות שימוש ברמקולים.
2. אוזניות ניטור (כאלה המשמשות תחליף או תוספת למוניטור אולפני). טכנאי \ אומן שמאזין למיקס באמצעות אוזניות לשם קבלת מקור – השוואתי נוסף (Reference) ואו נסיון להבחין בפרטים קטנים ודקויות.

המקרה הראשון אינו שונה מכל ציוד אחר הנרכש לאולפן ויש לא מעט סוגיות להתייחס אליהן:
מחיר: נגזרת של היכולת ו\או הרצון להשקיע X כסף. גם כאן כמו בכל ציוד אחר, השקעה גדולה יותר תניב תמורה טובה יותר.

אטימה: היכולת לאטום ולמנוע זליגה של הפלייבק המתנגן אל הקונדנסר שנמצא ס"מ ספורים מהאוזניות שעל ראשו של האומן, היא יכולת רבת חשיבות בבחירת אוזניה למטרה זו. ולכן אוזניות סגורות הן הבחירה המתבקשת.

נוחות: לעיתים ניתן לחשוב שהנוחות פחות רלוונטית מאחר והמשתמש למטרה זו עושה שימוש קצר יחסית באוזניה כאשר הוא מקליט את ה- "טייק" שלו ומסיים. אך מה על אלו שלוקח להם יותר זמן לסיים את ה-"טייק" ו\או אלו שיוצרים בשעות מאוחרות ונשארים זמן ממושך עם האוזניה על ראשם?
תארו את הסיטואציה הבאה: אתה\ת זמר\ת המקליט מול טכנאי ומפיק באולפן איכותי ויקר ונתנו לך להקליט עם אוזניה אשר יושבת על האוזן (On-Ear) ואוטמת נפלא אך המגע באוזן לוחץ בחוזקה והלחץ הנפשי בעת ההקלטה גורם להזעת יתר… ההמשך ברור עם אוזן ששוחה בזיעה והתוצאה גם כן. ההתלבטות כמובן קשורה לאופי השימוש ולמי נועדה האוזניה.

סאונד: נתון איכות ההאזנה קריטי מאוד ולא תמיד זוכה לתשומת לב ראויה בשם פרמטרים האחרים. יש השלכה עצומה ומשמעותית על האומן המקליט, וכפועל יוצא מכך על הביצוע שלו אם האוזניה אמנם אוטמת אך נשמעת רע… חשוב לזכור! אומן שמקליט ושומע את עצמו ואת הפלייבק באיכות גבוהה, יפיק ביצוע רב השראה וטוב בהרבה במהלך ההקלטה.
הסיבוכיות כאן היא שמאוד קשה להבין אם הן נשמעות טוב ע"פ הנתונים היבשים. וסאונד הוא דבר מאוד סובייקטיבי. ברור שצריך לבדוק שרוב הספקטרום התדרי מכוסה אך מעבר לכך אף נתון מספרי לא ממש יספר לכם אם האוזניה נשמעת טוב או לא. הדרך היחידה להבין זאת היא ע"י האזנה למקור מוסיקלי שאתם יודעים בוודאות שהינו בסטנדטרט תעשייתי גבוה מבחינת סאונד ושיש עוד הסבורים כך מלבדכם… כלומר קטע מוסיקלי שידוע כאחד שמהווה נקודת ציון בסאונד טוב. ממש כפי שבוחרים ומאזינים למוניטורים.

עוצמה והתנגדות: נתון שהולך יחד. ככל שההתנגדות גבוהה, כך יש צורך במגבר שיספק הגבר הולם. מתופף למשל, צריך אוזניות בעלות הספק גבוה שתוכלנה לנפק את מגוון התדרים הרחב מבלי להיכנס לרוויה (עיוות) מאחר ועליהן להתגבר על רמת הרעש האקוסטי שהכלי מייצר. במקרה של תופים, מדובר ברעש רב. אוזניות בעלות התנגדות נמוכה ינפקו עוצמה גבוהה יותר לכאורה אך הסבירות לעיוות גבוהה מאוד. בהמשך, נרחיב על הגברה יעודית לאוזניות.

 

המקרה השני – אוזניות לניטור ועשיית מיקס.
במקרה הזה, יהיו אלא אוזניות פתוחות או חצי פתוחות (בגבן) דבר המבטיח מוצא צליל פחות "צבוע" מאשר באלו הסגורות. וכאן יש המון היבטים לדון בהם הנובעים מהצרכים השונים שהמטרה מגדירה כאן.

למי שאינו מבין למה הכוונה בכל פעם שהמילה "מיקס" נזרקת לחלל החדר:
"מיקס" (קיצור של Mixer או מערבל צליל בעברית) = סיכום כל הערוצים הקיימים בפרוייקט המוסיקלי שלכם לכדי ערוץ סטריאופוני אחד (או מקודד סראונד). תהליך המבוצע תוך הקפדה על כל הפרטים לרבות מיקום כלי הנגינה באופן יחסי בתמונה הסטריאופונית, תיחום כל כלי לתחום התדרים הרלוונטי לו ספציפית ו\או ביחס ליתר הערוצים ובנוסף, התערבות או שינוי בדינמיקה של הנגינה לטובת המטרה הסופית.
כל זאת להבדיל מה "מיקס" שמבצע DJ בין 2 שירים או יותר תוך ביצוע מניפולציות כאלו ואחרות.

הפרמטרים:
מחיר: גם כאן מדובר בנגזרת של היכולת ו\או הרצון להשקיע X כסף.וחשוב להזכיר שהמחיר עולה באופן ניכר כאשר אנו רוצים רזולוציה והפרדה טובה ככל האפשר וגם שקיפות רבה ככל האפשר.

אטימה: לא רלוונטי למטרה זו, נהפוך הוא. אוזניות פתוחות נחשבות לפחות "צובעות" ויותר מוניטוריות במהותן. עצם המבנה המאפשר ללחץ האוויר לצאת כתוצאה מפעילות הממברנה של האוזניה גורם לכך שאין דחיסות והשפעה של לחץ האויר בחזרה על הממברנה. מה שלא קורה כאשר האוזניה סגורה והממברנה מושפעת מהמתרחש בתיבת התהודה בה היא מונחת.

נוחות: טכנאי שמקשיב לתהליך של מיקס נידון לשעות בילוי רבות עם אוזניה לראשו ועל כן אין להקל ראש בנתון זה. חשוב אולם ברוב המקרים תהיינה אלו אוזניות שעוטפות את האוזן ומקיפות אותה (Over Ear) ועל כן נוחות יחסית באופן טבעי מאלו המונחות על האוזן (On-Ear).

סאונד: הנתון החשוב והקריטי ביותר לאוזניות מהסוג הנ"ל, בהן יש לשאוף לאיכות הפרדה, תמונה סטריאופונית ומענה לתחום תדרים רחב ומדוייק ככל האפשר. וכאן יש המון נדבכים שנדון בהם כעת.
יש שיאמרו שבלתי אפשרי לעשות מיקס באוזניות טובות ככל שיהיו, אלא שהדבר אינו עוצר רבים מלעשות זאת, גם המקצוענים שבתחום: מוסיקאים, טכנאים ומפיקים אכן עושים זאת. חלק מהסיבות לכך הן אילוץ וחלקן מקצועיות לגמריי.
מהאזנה למספר מיקסים מהתעשיה, ניכר שחלק לא מבוטל מהם לפחות לא נבדקו באוזניות בעת סיום תהליך המיקס. למעשה דיי חשוב לבדוק את המיקס שביצעתם גם באוזניות טובות כשם שמבצעים ניטור במוניטור איכותי. הסיבה לכך מאוד פשוטה – ההמונים שומעים את המוסיקה בדרכים באמצעות נגנים שונים , סלולארי וכו, כולם באמצעות אוזניות.
בבחינת העובדות המתקיימות אצל רבים מהיוצרים, שגם מבצעים עצמאית את המיקס של החומר המוסיקלי שלהם יתכן מאוד כי אין להם ממש ברירה… הם עובדים בשעות שלא מאפשרות שמיעה ברמקול, תנאי אקוסטיקה לא טובים, בני משפחה ו\או דיירים שלא "נהנים" מלשמוע קטע בן 5 שניות עשרות פעמים ואת אותו השיר נקטע ונעצר כל כמה שניות בודדות. כאמור יתכן ולא ניתן אחרת אלא לעשות שימוש באוזניות.

ובכן, לא הכל רע..
אוזניות (טובות מאוד) מאפשרות לעיתים לחשוף פרטים קטנים במיקס שלכם שיתכן מאוד שהולכים לאיבוד בהאזנה למוניטורים. כך שבגישה נכונה והאזנה מוקפדת יתכן וירידה לדקויות הללו תגרום למיקס להישמע טוב יותר באופן כללי גם ברמקולים שלכם. ממש כפי שרוכשים מוניטורים חדשים ויש עקומת למידה מסויימת לגביהם, כך גם הגישה לגבי אוזניות.
אם כך הטכניקה המתבקשת, היא לא ויתור מוחלט על המוניטורים, אלא האזנה מבוקרת וקצרה דרכם בתהליך. עם הדגשה – כאשר כל התקדמות יש לבצע האזנה דרך המוניטורים שתבהיר לכם שאתם עדיין במיקס מציאותי. אם אתם יודעים מה אתם עושים, בד"כ תתקבל תוצאה מרשימה ואיכותית (יחד עם זאת שונה) גם באוזניות וגם במוניטורים.
אם כך, הגיוני לדבר על בדיקת המיקס באוזניות (טובות!!) וללמוד כיצד לעבוד איתן על מנת ליצור מיקס שמתנגן נכון גם באוזניות וגם במוניטורים. בואו ננסה להבין איך.

בהאזנה לרמקולים, אוזן ימין קולטת צלילים הבוקעים מרמקול ימין אך בנוסף גם מאלו של רמקול שמאל אך במעט איחור (Delay) ובעוצמה פחותה. זה קורה בשל אפקט ההצללה של הראש ובעיקר מהמבנה של האוזן החיצונית המתפקד כבקר צליל נסמך כיווניות (נסו בעצמכם להאזין לרמקולים ותוך כדי הזיזו עם הידיים את אפרכסת האוזן קדימה ומיד תבחינו שהטון משתנה).
בנוסף לכל זאת יש לקחת בחשבון שכאשר מאזינים בתוך חדר אנו שומעים בנוסף לרמקולים השתקפויות או החזרים מהקירות, רצפה, תקרה. כל זה הינו בגדר סביבת האזנה נורמאלית לחלוטין מאחר וזו חוויית ההאזנה הטבעית שלנו – כך אנו חווים כל צליל בעצם בתוך חלל זה או אחר. באוזניות, הנתונים הללו אינם קיימים. אוזן שמאל תשמע רק את מה שקורה באוזניה שמאל וימין רק את מה שיוצא מאוזניה ימין. ולכן יש משהו לא לגמרי טבעי בהאזנה לאוזניות לעומת מוניטורים.

בשל התופעה הנ"ל בעשיית המיקס על הטכנאי להימנע מצידוד (Pan) גס מדי של הערוצים השונים. למשל 88-90% במקום 100%. למעשה כשמגזימים בצידוד, אצל מאזינים מסויימים הדבר עלול לייצר כאבי ראש ואף בחילות בהאזנה ממושכת לאוזניה. לעומת זאת ערוצים הנמצאים באמצע, יגרמו למאזין מצב בו יחוש שהצליל בוקע מתוך הראש… יש מי שיהנה מהתופעות הנ"ל אך יש מי שזה לא ינעם לו (הבעיה שהוא לא תמיד ידע להצביע על מה).
ישנם מגברי אוזניות ו\או פלגאינס המבצעים מעין תיקון והזלגה במכוון של ערוץ שמאל אל זה הימני וההיפך על מנת ליצור מצב טבעי יותר בהאזנה דרך אוזניות, שתידמה טבעי יותר לאוזנינו – הטכניקה הזו מתקראת סימולציה אקוסטית. מאחר והאוזן והראש סופגים ומחזירים תדרים גבוהים בד"כ, מנגנון ההזלגה (מלשון זליגה…) מנחית מעט בכמה דציבליםאת כל מה שמעל 2Khz. הטכניקה הזו מייצרת מצב בו הצידוד שביצענו במיקסר ישמע באוזניות באותו מיקום כאילו שמעתם ממוניטורים באותו הרגע.
מומלץ בחום להאזין למוסיקה משנות ה 60 וה-70 תקופה בה לא היו אוזניות איכותיות כשל היום. תגלו שהמיקס פשוט לא נעים וממש לא משרת את המוסיקה.

היצע האוזניות בקילומבו
סגורות לשם הקלטה:
סנהייזר : HD203 , HD215, HD280, HD380
AKG: K272
Ortofon One
פתוחות לשם ניטור מיקס ואבחנה או סתם הנאה ממוסיקה ברמה גבוהה:
סנהייזר: HD650 , HD600
AKG: K242, Q701

לסיכום נזכיר שאיכות האוזניות קריטית לביצוע ניטור בשלבי מיקס ויש לו השפעה ישירה על התוצאה (מתוקף העובדה שאנו מבצעים פעולות ומניפולציות על הצליל בעקבות!! מה ואיך שאנו שומעים..). ההשקעה במוניטור באיכות מאוד גבוהה עלולה להגיע לאיזור ה 9500 ש"ח לעומת זאת באוזניות ניתן לקבל מוצר באיכות קצה באיזור ה- 2000-3000 ש"ח.

חשיבות מגבר האוזניות או יציאת האוזניות ומשמעותה מבחינת סאונד.


על מנת לנצל את האוזניות שלכם כראוי, ביחוד אם אלו למטרה קריטית כביצוע מיקס, עליכם לשקול ברצינות רכישת מגבר אוזניות טוב. מאחר וטווח ההתנגדויות שבהיצע לא גדול ( 32, 54, 70, 600 אוהם) מדובר במספר בעיות.

חיבור אוזניה ליציאת ליין של רסיבר ישירות עלולה לפגוע ולשרוף יציאות אלו. הן פשוט ערוכות להזין כניסות ליין עם התנגדות נמוכה וכאשר מחברים אוזניות לשם, ביחוד אלו עם ההתנגדות הגבוהה, הן יגרמו לנזק וודאי. אנא המנעו מכך. רבים מהרסיברים של מערכות הסטריאו בעלי יציאת אוזניות יעודית אך לרוב אלו גישורים מיציאת הרמקולים של הרסיבר דרך סדרת נגדים שיתאימו לאוזניות. הדבר יגרור תופעה של הגבר במס' דציבלים בתדרי הבס באוזניות מסויימות, כך שהן עלולות "להיסתם" ולהישמע אפופות בס ושאר תדרים נמוכים.

יציאות יעודיות אשר תמצאו בנגני CD ישמעו מעט טוב יותר למרות שימוש במעגלים זולים יחסית.
לעומת זאת יציאות אוזניה יעודיות של נגנים ניידים דוגמת CD נייד, MP3 וסלולריים שהם הרוב כיום, נועדו לחסוך בסוללה. ולכן, מאחר ותדרים נמוכים צורכים הספק רב יותר בהפקתם, רבים ממכשירים אלו נוטים להתעוות בהשמעת תדרים נמוכים אם תרימו מעט את העוצמה.
שיפור משמעותי בסאונד יתקבל בעת חיבור יציאות הליין של כרטיס הקול שלכם אל מגבר אוזניות יעודי. מגבר כזה יספק עוצמה גבוהה ואחוזי רוויה (עיוות) נמוכים, תדרים נמוכים מדוייקים והדוקים, תדרי אמצע וגבוהים רכים ונעימים יותר ותמונה סטריאופונית משופרת.

המצער הוא, שלמרות סטנדרט תעשייתי המדבר על כך שאוזניה אמורה להיות מתוכננת לקבל במקור 120 אוהם (בלי קשר להתנגדות של האוזניה עצמה) רוב היצרנים הן של המגברים והן של האוזניות אם לא כולם מתעלמים מכך. ולכן כאשר תזינו את האוזניות שלכם למקור בעל התנגדות מוצא נמוכה הדבר יתבטא במצלול מופחת בס וההיפך ממקור בעל התנגדות גבוהה.
למדקדקים ישנם מגברי אוזניות High End בעלי כניסות דיגיטליות עם ממירים באיכויות על שיתחברו למוצא הדיגיטלי של כרטיס קול שלכם ויאפשרו מיצוי יכולות של האוזניות אם הן באיכות גבוהה יחד עם שליטה נפרדת על עוצמתן דרך ניהול כרטיס הקול שלכם באולפן.

בהצלחה..